Úgy tervezik, hogy magyarok is fogadhassanak örökbe haitiról árván maradt gyermekeket.
Életmentés
Komm, szo, 2010-01-23 17:33
A Haiti földrengés áldozatainak támogatását kéri a magyar lakosságtól és a cégektől a Baptista Szeretetszolgálat. A szervezet főigazgatója, aki szombaton tért vissza a tragédia helyszínéről, az MTI-nek elmondta: az életben maradottaknak és a sérülteknek továbbra is nagyon nagy szükségük van alapvető élelmiszerekre, gyógyszerekre és orvosi ellátásra.
Dr. Szilágyi Béla arról számolt be, hogy a szigetországban még mindig nagy a káosz, lassú a segélyek kiosztása, illetve annak koordinálása. Az emberek érthető módon türelmetlenek, ám minden segítséget nagy köszönettel és hálával fogadnak - tette hozzá.
Közölte, még mindig nagyon sok a sebesült és beteg ember, akik napok óta ellátásra várnak; a kórházak nem győzik az ellátást. A magyar orvosok megszakítás nélkül dolgoznak a haiti közösségi kórházban, aminek egy része a későbbi utórengésben használhatatlanná vált.
A főigazgató megjegyezte, hogy Haitin a földrengés előtt is rossz volt az egészségügyi helyzet: lényegében csak az kapott ellátást, aki meg tudta fizetni, állami egészségügy szinte egyáltalán nem létezett korábban sem. Szilágyi Béla elmondta, a szeretetszolgálat orvosai és szakápolói naponta 180-200 sérültet látnak el, és három műtőben dolgoznak folyamatosan a hozzájuk csatlakozó más nemzetiségű kollégáikkal.
A nélkülözés érzékeltetésére elmondta, az életben maradottak gyakran pocsolyákból vagy szennyezett kutakból isznak, mert a vízvezeték-hálózat is tönkrement a földrengéskor. Az utcákon a nappal 40-42 Celsius fokos időben még mindig lehet látni holttesteket, akiket a romok alól húztak ki, vagy akiket ott ért utol a halál, mert nem jutottak ellátáshoz vagy ivóvízhez. Sok helyen tömegével égetik el a holttesteket a járványveszély miatt - tette hozzá. Arra a kérdésre, találkoztak-e szerv-, vagy gyermekkereskedelemre utaló jelekkel, ahogy arról korábban a média hírt adott, a főigazgató azt mondta, nem láttak ilyet, de hozzátette: olyan mértékű a káosz és a szervezetlenség, hogy azt nagyon sokan kihasználhatják. Közölte, a hatóságok ugyan megpróbálják ellenőrizni, kik hagyják el az országot, de a kis kikötők miatt ez szinte lehetetlen.
Szilágyi Béla közölte, az első segélyakciók után sem hagyja el a szeretetszolgálat az országot, és akár még évekig is ott maradnak. Terveik között szerepel egy iskola és egy árvaház felépítése. A főigazgató azt kérte, aki teheti, segítse munkájukat, és lehetőségeihez mérten anyagilag is támogassák a Haitin élőket.
Segítse Ön is a haiti földrengés áldozatait!
Számlaszám: KDB Bank 13555555-55555555-55555555
OTP 11736082-20054403-00000000
Megjegyzés: Haiti földrengésJelképes örökbefogadás:
www.fogadjorokbe.hu vagy a 06 1 269 3283 telefonszámon.
Azonban a segélyszervezetek a következőkre hívják fel a figyelmet:
Létrehozás: 2010. január 22., 13:25 Legutolsó módosítás: 2010. január 22., 13:27
A Haiti földrengés után sok gyerek fedél és szülők nélkül maradt. Ahogyan azt honlapunkon is korábban már megírtuk, sokan kétségbeesetten az utcákon kóborolnak. A segélyszervezetek azonban óva intenek attól, hogy túl gyorsan örökbefogadják őket a nyugati országokban élők. Forrás: jesus.de, epd.de
Azokat a gyerekeket, akiket a sors a földrengés káoszában elsodort szüleiktől nem kell feltétlenül árváknak kikiáltani és adopcióra felkínálni – magyarázták a Save the Children nevű szervezet munkatársai. A Hágai Konvenciót minden egyes esetben be kell tartani, hoyg ezzel a gyerekek jogait megvédjék és az emberkereskedelemtől megóvják őket.
Elször is mindent kétséget kizáróan tisztázni kell, hogy a szülők vagy más rokonok valóban meghaltak-e. Az olyan katasztrófák után, mint
amilyen most történt Haitin, több hónapig is eltarthat, amíg ki nem derül ez. A hivatalos statisztikák szerint 2006-ban 1400 gyereket fogadtak örökbe Haitiról és ez a szám kétszerese annak, mint két évvel azelőtt.
Az UNICEF szeirnt a katasztrófa előtt 50 ezer gyereket láttak el árvaházakban az országban. A gyerekek közül azonban többen nem árvák, hanem szüleik azért vitték őket árvaházba,mert nem tudtak róluk maguk gondoskodni – adta tudtul az ENSZ segélyszervezete.
Számos gyerekcentrumot rendeztek már be segélyszervezetek, ahol a kisfiúk és kislányok segítséget kaphatnak. Van már egy telefon forródrót, ahol a hozzátartozók érdeklődhetnek az elveszett gyerekek iránt.